PRODUCENT MEBLI STOŁY KRZESŁA ŁAWY
pl en de ru

Stół – laminowany czy fornirowany? 

Stół jest bez wątpienia najważniejszym elementem każdego domu. Pomieszczenie, w którym stoi zawsze tętni życiem.  To przy nim spotykamy się  z rodziną czy przyjaciółmi, spożywamy posiłki i rozmawiamy. Poza tym od zawsze stół posiadał szerokie znaczenie symboliczne w kulturze europejskiej i nie zmieniło się to do dziś.

Tak więc, gdy dochodzi wreszcie do wyboru stołu, który najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom, pojawia się wiele pytań związanych z tym jaki ma być ten idealny. Duży czy mały, rozkładany a może nie, tradycyjny lub nowoczesny, biały, wenge czy jednak dąb sonoma. Pomimo wszystkich tych dylematów, oczywiście bardzo istotne znaczenie ma budżet jaki założyliśmy na zakup mebla.

Pierwszym pytaniem, jakie zada nam pracownik sklepu meblowego brzmi : laminat czy fornir (inaczej okleina naturalna)? Nie każdy musi znać różnicę pomiędzy tymi dwoma materiałami, aczkolwiek przy wyborze stołu ,jest to bardzo ważna kwestia, dlatego postaramy się przybliżyć temat.

Zacznijmy od opisu pierwszego z nich – laminatu. Płyta laminowana jest bardzo popularnym materiałem do produkcji stołów oraz innych mebli skrzyniowych. Dostępna w kilkudziesięciu różnych dekorach stworzonych komputerowo, imitujących strukturę drewna (i nie tylko), a w następnej kolejności nałożonych na wyroby drewnopochodne (płyta wiórowa, mdf). 

A jakie korzyści ma posiadacz? Przede wszystkim większy komfort w użytkowaniu! Laminat jest mniej wymagający w konserwacji, odporny na zmiany temperatur, ciecze oraz środki chemiczne, a także bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Co najważniejsze, laminat występuje w tak dużej liczbie kolorów i wzorów, że można go dopasować do każdego wnętrza.

Przechodząc do forniru, czyli okleiny naturalnej, jak sama nazwa wskazuje jest to wyrób naturalny, uzyskany poprzez nałożenie bardzo cienkiego płatu drewna, pozyskanego poprzez skrawanie pnia, na wyrób drewnopochodny np. płytę wiórową lub mdf. Pomalowany i polakierowany daje niepowtarzalny efekt, uwydatniając cechy poszczególnych rodzajów drewna np. charakterystyczne słoje dębu. Okleina naturalna jest bardziej delikatna i wrażliwa na wszelkie zmiany termiczne, czy chemikalia lecz jej szlachetny wygląd wynagradza użytkownikowi wszelkie niedogodności.

Stoły fornirowane stawia się przede wszystkim w salonach oraz jadalniach, natomiast stoły laminowane, z racji ich większej wytrzymałości, zalecane są do kuchni. Stoły wykonane z materiałów naturalnych, wymagające bardziej skomplikowanych procesów produkcyjnych, są droższe. Jednak pomimo wszystkich tych cech, każda osoba wybierze taki stół, jaki będzie się jej najbardziej podobał.

Kolekcja stołów Halex jest pełna różnego rodzaju stołów laminowanych i fornirowanych, o różnym rozmiarze i w różnym stylu. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wyrobami:

Kolekcja Basic (laminaty)
Kolekcja Premium (fornir)

stoły                            STÓŁ AKTUALNOSC           olej_1       

 AM

Menu